Jak stworzyć przyjemną przestrzeń gabinetu psychologicznego?

Osoby udające się do gabinetu psychologicznego czy psychoterapeutycznego muszą czuć się komfortowo. Przestrzeń powinna być tak urządzona, by sprzyjała zrelaksowaniu, ale i nie rozpraszała. Ważne są tutaj kolory, które nie powinny budzić negatywnych skojarzeń. Generalnie więc unika się czerwieni czy żółci w wyrazistych odcieniach i wszelkich krzykliwych barw. Jak powinna prezentować się przyjemna przestrzeń gabinetu psychologicznego?

Kolory ścian i podłóg gabinetu psychologicznego i przytulne materiały wykończeniowe, a także oświetlenie

Osoba przychodząca do psychologa czy psychoterapeuty musi poczuć się komfortowo niczym w domu. To ważne, by mogła się otworzyć i być szczera. Dlatego przestrzeń powinna służyć zwierzeniom. Wygłuszone podłogi, ściany i drzwi to podstawa. Inni pacjenci nie powinni słyszeć intymnych zwierzeń, tego co dzieje się za zamkniętymi drzwiami w relacji terapeuta-pacjent. Kolorystyka powinna być świeża, pastelowa. Można postawić na maksymalnie trzy kolory, ale nie mogą być one zbyt jaskrawe. Sprawdzą się jasne zielenie, błękity albo wspomniana biel. W przypadku dzieci mogą to być jeszcze kolory słoneczne, jasna żółć czy jasny pomarańcz. Ponadto na ścianach mogą znaleźć się wygłuszające panele tapicerowane. One również nie powinny mieć zbyt ciemnej, przytłaczającej kolorystyki. Mogą być szare, ale w jasnym odcieniu szarości. Na podłogę warto wybrać ciche panele winylowe, które mają właściwości wygłuszające, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią izolacją. Warto zwrócić także uwagę na oświetlenie w gabinecie psychologicznym. Na pewno nie powinno być zimne. Ciepłe tworzy domową atmosferę, która ma sprzyjać zwierzeniom. Można postawić na plakat obrazujący sposoby radzenia sobie ze stresem. Taki element może być podświetlony taśmą LED RGB. Owa taśma może zdobić także przestrzeń przy oknie. Taśmy LED RGB świetnie sprawdzają się do podświetlenia szklanych półek, ale i tych drewnianych, na których znajdują się książki. Możliwość sterowania barwą oświetlenia sprawia, że można stworzyć wnętrze skąpaną w kojących błękitach czy jasnej zieleni.

Meble o zaokrąglonych kształtach i w ciepłej kolorystyce

Bez wątpienia meble w gabinecie psychologicznym powinny mieć zaokrąglone kształty. Generalnie budzą one bardziej pozytywne skojarzenia niż te kanciaste i z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami. Meble ponadto powinny być utrzymane w ciepłej kolorystyce. Zatem surowe industrialne szafki nie będą do takiego gabinetu najlepszym wyborem Lepiej wybrać drewniane półki w kolorze orzecha czy też złotego dębu. Poza kolorami ciepłymi można także postawić na biel. Jednak jej nie powinno być zbyt dużo, bo to budzi skojarzenie z gabinetem lekarskim, a jednak ten budzi w wielu osobach spory stres. Wnętrze w końcu powinno być zbliżone do domowej przestrzeni.

Wygodne wypoczynki z funkcją relaks i stolik kawowy

Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe to należy pamiętać, by były pokryte miękką i przyjemną tapicerką, w której można wręcz się zatopić. Dobrze sprawdzają się pluszowe, ale i skórzane struktury. Można postawić na fotel z funkcją relaks dla pacjentów, który można rozłożyć do wygodnej pozycji, wyregulować zagłówek, a także podnóżek. Fotel oczywiście powinien znajdować się także z drugiej strony, tam gdzie będzie siedział terapeuta. Oczywiście zamiast fotela można również postawić na sofę z funkcją relaks, zwłaszcza jeśli prowadzi się terapię dla par. Przed wypoczynkami powinien znaleźć się stolik kawowy, a w oddali na komodzie ekspres do kawy. W końcu atmosfera w gabinecie powinna być pomiędzy tą domową a kawiarnianą. Dzięki temu będzie można szybciej poradzić sobie z przejściowymi trudnościami czy nagromadzonymi złymi emocjami.

Rośliny na półkach ściennych i odświeżacze parowe do aromaterapii to elementy, których nie powinno zabraknąć. Rośliny tworzą przytulną atmosferę, ale i pochłaniają kurz czy dostarczają tlenu. Odświeżacze parowe do aromaterapii bardzo często są wyposażone w diody LED. Dzięki temu jednocześnie z mgiełką pary o aromacie dodanego do wody olejku pojawiają się też kolory wywołujące określone emocje. Aromaterapia i koloroterapia mogą być uzupełnieniem standardowych sesji terapeutycznych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij