Drzewko bonsai - jak pielęgnować w domu Jaka jest cena drzewka

Drzewko bonsai – jak pielęgnować w domu? Jaka jest cena drzewka?

Drzewka bonsai to nie tylko piękna roślina, ale też element dekoracji. Drzewko bonsai symbolizuje siłę, przetrwanie oraz moc. Coraz częściej drzewka bonsai stanowią element wystroju domu. Roślina ta charakteryzuje się karłowatością, możliwością, nadaje minimalistycznym wnętrzu niepowtarzalnego stylu oraz nowoczesnego charakteru. Gdzie kupić drzewko bonsai i ile kosztuje? Jak odpowiednio pielęgnować drzewko bonsai? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz z naszego artykułu.

Jaka jest cena drzewka bonsai?

Ceny drzewek bonsai są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od tego gdzie kupujemy drzewko, jaki ma wiek oraz w jakim kraju kupujemy roślinę. W Polsce ceny zazwyczaj zaczynają się od 30 złotych, dotyczy to młodych drzewek w obiektach ogrodniczych, a najdroższe rośliny sprzedawane są za kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Najtańsze drzewka są małe i młode. Cena jest uzależniona od formy, wyglądu oraz grubości pnia. Im starsze drzewko, grubszy pień, tym droższe drzewko bonsai. Oprócz kupna rośliny trzeba pamiętać o zakupie odpowiedniej doniczki.

Jak odpowiednio pielęgnować drzewko bonsai w domu?

Aby drzewko bonsai właściwie się rozwijało, trzeba odpowiednio je pielęgnować w domu. Jest kilka kluczowych kwestii w pielęgnacji tej rośliny, o których trzeba pamiętać. Drzewko bonsai jak każda roślina wymaga opieki i troski, dlatego też należy stosować następujące zasady.

Po pierwsze trzeba pamiętać, aby drzewko znajdowało się w średnio nasłonecznionym miejscu, nie jest zalecane duże nasłonecznienie. Roślina najlepiej się rozwija w miejscu średnim dostępnie do słońca.

Po drugie właściwe podlewanie. Roślinę należy tak nawadniać, żeby miała zawsze wilgotną ziemię. Najlepiej codziennie, systematycznie, ale nie za dużo. Zbyt duże nawodnienie szkodzi, podobnie jak zbyt mało wody. Roślina ta charakteryzuje się szybkim wysychaniem.

Po trzecie, odpowiednie nawożenie. Roślina ta wymaga nawozu, aby prawidłowo wzrastać. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczny nawóz w sklepie ogrodniczym i stosować go w formie zawiesiny. Stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Po czwarte prawidłowe dobranie doniczki do drzewka bonsai. Doniczka powinna być płaska, nie jest istotny natomiast jej kształt. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze doniczki jest materiał najlepiej, żeby była ceramiczna. Oprócz eleganckiego wyglądu zapewnia niezwykłą trwałość na lata.

Po piąte regularnie podcinaj roślinę. Pamiętaj o regularnym podcinaniu i usuwaniu chorych pędów. Roślina systematycznie podcinana jest pobudzana do wzrostu. Drzewko bonsai najlepiej obcinać dwa razy do roku wiosną oraz latem.

Po szóste ważne jest podłoże, w jakim rozwija się roślina. Dlatego warto postawić na żyzne ziemie, mieszanka gliny, torfu i gruboziarnistego piasku.  Podłoże ziemi wymienia się zazwyczaj wiosną, kiedy to po zimie roślina zaczyna dynamicznie rosnąć.

Po siódme trzeba pamiętać o zmiennym klimacie, jaki panuje w Polsce. Z tego względu jesienią oraz zimą należy zadbać o odpowiednie nasłonecznienie roślinny i mniejszy dostęp do wody. Roślina ta wymaga dopasowania pielęgnacji i dbania do pory roku.

Podsumowanie

Reasumując, mimo że drzewko bonsai kojarzy się z bogactwem i drogim utrzymaniem, nie jest to prawda. Roślina ta wymaga systematycznej oraz regularnej pielęgnacji i wiedzy na jej temat, ale stosując się do wyżej wymienionych zasad, możemy w łatwy sposób zadbać o jej rozwój. Drzewko bonsai będzie pięknym dodatkiem w naszym domu, jest również bardzo dobrym pomysłem na prezent, dzięki oryginalnemu wyglądowi stworzy wyjątkowy klimat w każdym pomieszczeniu.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij