Jak przygotować szopę narzędziową?
Jeżeli lubicie majsterkowanie albo zwyczajnie macie ogródek, o który musicie dbać, to koniecznie powinniście wybudować szopę narzędziową. Dzięki niej zyskacie miejsce do przechowywania, ale też zachowacie większy porządek na działce. Podpowiemy Wam, jak ją zrobić.
Szopa narzędziowa – oczywiście DIY
Zrobienie szopy narzędziowej wcale nie musi być trudne, a wręcz przeciwnie może być całkiem łatwe. Wystarczy tylko nieco kreatywności, jeszcze więcej chęci i odpowiednie materiały. Na pewno niezbędne jest zakupienie mocnego kleju do aluminium. Oczywiście warto w tym przypadku wykorzystać technikę DIY, dzięki temu zyskacie nie tylko satysfakcję, że wykonaliście pracę samodzielnie, ale też sporo zaoszczędzicie. W końcu należy zdawać sobie sprawę, że można kupić gotową szopę, ale jednak koszty są wysokie. Gdy już podejmiecie decyzję, by wykonać szopę samodzielnie, to pamiętajcie, aby przygotować pod nią teren. Musi być on suchy i czysty, a także równy. W razie, gdy występują duże nierówności można podsypać teren używają właściwej ilości tłucznia bądź też innego kruszywa. Dzięki przygotowaniu gruntu i jego utwardzeniu macie pewność, że szopa będzie stabilna. Pomyślcie też o dobrym wysuszeniu terenu. Jeżeli tego nie zrobicie, to może dojść do wilgoci, co potem będzie skutkować pojawieniem się pleśni i gniciem szopy. Możecie jeszcze lepiej przygotować podłoże i postawić na fundamenty. W ten sposób zyskuje się maksymalną stabilność szopy i odporność na obciążenia.
Jak zbudować szopę narzędziową?
Gdy już wybierzecie miejsce, gdzie wybudujecie szopę narzędziową, czas podjąć decyzję, z jakiego materiału ją wykonacie. Tutaj doskonale sprawdzi się drewno, jednak jak wiecie nie jest to bardzo mocny materiał i z tego też powodu musicie pamiętać o impregnacji. Pracę rzecz jasna rozpoczynamy od przygotowania podłoża. W kolejnym etapie układamy już deski, które montujemy ze sobą, by powstała podstawa. Do tego zadania przydadzą się cztery deski, z który tworzymy kwadrat. Montaż może odbyć się przy użyciu kleju, ale możecie też zastosować wkręty. Wystarczy tylko dobra wkrętarka i już ta część pracy jest za nami. Teraz czeka nas bardzo ważny etap pracy, czyli montaż narożników, które zrobione są z kantówek. Mamy dla Was radę, a mianowicie powinny być one wykonane z kantówek, gdyż wtedy będą lepiej przylegać do podłogi, a w rezultacie dalsze pracę będą łatwiejsze. Gdy już przykręcimy słupki, musimy jeszcze wypełnić ściany i można to zrobić używając wełny mineralnej. Tak naprawdę już większość prac konstrukcyjnych została wykonana, a to oznacza, że czas zamontować deski poprzez ułożenie jednej na drugiej. Takie rozwiązanie pozwala też na uzyskane mocniejszej konstrukcji, która będzie odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Teraz należy oczyścić powierzchnię drewna i nałożyć impregnat. Możecie też wykonać szopę z innych materiałów, choćby blachy czy bloczków. Zasadniczo także budowa z blachy czy bloczków nie powinna Wam sprawić problemów, bo zasady pracy są takie same, tyle tylko, że materiał się zmienia.
Budowa dachu – szybko i efektywnie
Szopa narzędziowa już prawie gotowa. Została już tylko budowa dachu. Tutaj możecie postawić na dach aluminiowy, dlatego tak przydatne podczas montażu będą kleje do aluminium. Zaletą takiego zadaszenia jest trwałość, gdyż aluminium koroduje zdecydowanie wolniej niż stal, a przy tym jest zdecydowanie mniej odporna na odkształcenia. Efekt wizualny takiego zadaszenia na szopie narzędziowej może być świetny, gdyż dostępne są modele o różnym wykończeniu. Wystarczy zamontować dach używają wiertarki oraz kleju. Co także ważne, nie trzeba go nawet impregnować. A dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu.
Aranżacja środka
Gdy szopa narzędziowa jest już gotowa, to warto jeszcze zastanowić się czy przypadkiem jej wnętrza nie należy jakoś urządzić. Na pewno należy przygotować podłogę, którą możecie wykonać ustawiając bloczki betonowe. W szopie możecie też wykonać półki, na których będziecie trzymać narzędzia czy inne sprzęty. W ten prosty sposób zadbacie o ergonomię i wygodę codziennego użytkowania. Szopa może być dla bezpieczeństwa zamykana na kłódkę.