Jak i czym wybielić firanki Poznaj domowe sposoby

Jak i czym wybielić firanki? Poznaj domowe sposoby

Śnieżnobiałe i świeże firanki to wizytówka każdego domu. Nadają pomieszczeniu czystość i blask. Nawet najpiękniejsze aranżacje domowego wnętrza, potrafią  przytłoczyć zszarzałe, zakurzone firany. By do tego nie dopuścić, należy je przede wszystkim regularnie prać. Wystawianie na promienie słoneczne, działanie rozgrzanych kaloryferów w zimie, powoduje, iż firany często szarzeją  lub żółkną. Wtedy warto wybielić firany domowymi sposobami.

Dlaczego wybielanie firan domowymi sposobami, to dobry pomysł?

Białe firany, są ważnym elementem naszych mieszkań. Przez okno, wpada dużo światła, które pobudza nas, dodaje nam energii. Przepływ ten może nam zaburzyć brudne okno i szara firanka. Niewiele jednak potrzeba, aby firany odzyskały blask, wystarczy je wybielić przed praniem.

Na rynku, mamy ogromny dostęp do produktów  chemicznych, specjalnie dedykowanych do  wybielania naszych firan. Czy jest to najlepszy sposób? Otóż nie do końca.

Warto pamiętać, iż większość z nich posiada w swym składzie środki chemiczne. Może spowodować to wybielenie firany i jednoczesne osłabienie struktury jej materiału. Aby takie sytuacje nie miały miejsca , warto zainteresować się, jak działają domowe sposoby wybielania. Są one bezpieczniejsze od produktów sklepowych, kosztują mniej i są równie skuteczne.

Domowe sposoby na białe firanki

W każdej  kuchni znajduje się wiele produktów spożywczych, które mogą pełnić również funkcje wybielające. Warto wypróbować te domowe metody, gdyż są one bardzo skuteczne w usuwaniu plam, kurzu a przed wszystkim w wybielaniu firan. Są to m.in.:

  • proszek do pieczenia
  • aspiryna
  • ocet
  • sól kuchenna
  • soda oczyszczona
  • amoniak
  • sok z cytryny
  • skorupki jaj 

Jak zastosować domowe  produkty do wybielania firan?

Jeśli chcemy wybielić firany za pomocą proszku do pieczenia , to przed właściwym praniem, należy rozpuścić całe opakowanie proszku w 4-5 l wody. Firany należy namaczać tak ok. 30 minut, a następnie wyprać.

Podobne efekty osiągniemy,  jeśli użyjemy 5  rozkruszonych tabletek aspiryny i rozpuścimy je w 5 l wody.W tym roztworze należy namaczać ok. 30 min. a potem wyprać jak zwykle. 

Kolejnymi wspaniałymi produktami są ocet i sól kuchenna. Ocet najlepiej dodać bezpośrednio do prania . Dzięki temu, oprócz śnieżnobiałego koloru , pozbędziemy się  tez efektu elektryzowania materiału. Dodatkowo lekko je usztywnia. Można również użyć octu do namaczania przed praniem. Należy wlać pół szklanki octu na ok. 10 l wody i w takim roztworze moczyć przez kilka godzin.

Sól kuchenną natomiast można użyć w proporcjach 4 łyżki soli na 8 l wody i namaczać ok. 2 godziny. Sól, podobnie jak ocet, ma właściwości antystatyczne i sprawdzi się najbardziej , w przypadku firanek z włókien sztucznych.

Do wybielania  firan,  można użyć również sodę oczyszczoną . Wystarczy wymieszać saszetkę sody z kilkoma litrami wody i namaczać . Po  ok. 30- 50 minutach wyjąć i wyprać w tradycyjny sposób. Jeśli  chcesz szybszego efektu,  to moża ominąć namaczanie, wsypać sodę do szufladki w pralce i wyprać. Dzięki temu,oprócz efektu wybielania uzyskamy również efekt zmiękczania.

Wybielanie amoniakiem ma również swoich zwolenników. Wystarczy wymieszać miksturę w proporcji 1 łyżeczka amoniaku na 1L wody. W takim roztworze zamaczamy brudne firany, a  następnie pierzemy z proszkiem do białych tkanin.

Sok z cytryny, oprócz właściwości  zdrowotnych, posiada również wybielajace, odplamiajace. Jeśli zastosujemy  sok z cytryny jako wybielacz, to otrzymamy firany świeże, pachnące i  śnieżnobiałe .Wystarczy połączyć go z wodą i namaczać  przez chwilę. Później wyprać jak zwykle.

Ostatnim, równie ciekawym sposobem, jest użycie skorupek jaj . Wybielanie z użyciem skorupek, stosowane było już przez nasze babcie. Wystarczy włożyć je do bawełnianego woreczka,a następnie wyprać z firaną. Osiągnięty efekt napewno będzie zadowalający.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij