Osłona na kaloryfer? Wady i zalety zabudowy grzejników
Dekoracyjna osłona na kaloryfer sprawia, że pomieszczenie wygląda bardziej nowocześnie, a szpecący wcześniej grzejnik w jednej chwili staje się ozdobą. Wiele osób decyduje się na zamaskowanie grzejnika ze względu na dostosowanie wyglądu kaloryfera do nowego wystroju wnętrza. Maskowanie oprócz zalet ma jednak swoje wady w postaci ograniczania cyrkulacji powietrza. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak poprzez maskownicę upiększyć dom jednocześnie nie utrudniając cyrkulacji powietrza.
Czym jest osłona na kaloryfer?
Maskownica grzejnika to po prostu jego dekoracyjna osłona. Nie każdemu podoba się, gdy w pomieszczeniach zainstalowane są grzejniki starego typu, więc pojawia się pytanie, jak je ukryć. Stalowe kaloryfery żeberkowe można odnowić w świetny sposób, lecz istnieje rzesza ludzi, którzy wolą ukryć jego wygląd. Z pomocą przychodzą wtedy maskownice na grzejnik, jednak ich używanie ogranicza rozprowadzanie ciepła po domu zimą. Również przydają się one w celu zabezpieczenia dla dzieci przed uderzeniem się, w sytuacji, gdy kaloryfer zamontowany jest np. przy brzegu łóżka albo w przedszkolach, żłobkach, salach zabaw, świetlicach lub oddziałach szpitalnych. Dzięki osłonie na kaloryfer można uzyskać nie tylko bezpieczną, ale także bardziej kolorową przestrzeń, dzięki np. bajkowym motywom umieszczonym na maskownicach. Na rynku dostępne są osłony grzejnikowe wykonane m.in. z drewna, blachy stalowej, szkła lub płyt gipsowo-kartonowych. Jednak stosowanie osłon grzejników posiada swoje wady i zalety.
Wady maskownicy grzejnika:
- blokuje swobodny przepływ powietrza
- utrudnia rozchodzenie się po pomieszczeniu ciepłego powietrza
- nieprawidłowe działanie czujnika z głowicą termostatyczną
- wzrost kosztów ogrzewania
- niewystarczające nagrzewanie pomieszczenia
- wysoka cena przy zamówieniu maskownicy u rzemieślnika
Zalety osłony grzejnika:
- poprawa walorów wizualnych i estetyki
- odświeża wygląd wnętrza
- zabezpieczenie przed uderzeniem się dzieci
- mogą stanowić dodatkową półkę w połączeniu się z parapetem lub samodzielną konsolę
- łatwy montaż przez ustawienie na podłodze lub przymocowanie do grzejnika
- ładnie przedłuża parapet
- maskuje mankamenty grzejnika
- tańsze rozwiązanie niż wymiana grzejnika
- dostępność w sklepach meblowych lub na zamówienie
Za i przeciw zastosowania osłon na kaloryfer
Niekiedy zdarza się, że grzejnik musi mieć wyższą temperaturę, dostarczył podobną ilość ciepła niż grzejnik nieosłonięty. Szacuje się, że około 10-20% ciepła zabiera maskownica. Maskownica grzejnika, aby odpowiednio przewodzić ciepło powinna być wykonana z materiału perforowanego, który dzięki otworom zapewni właściwą cyrkulację powietrza. Idealnym będzie wybór takiej osłony, która oprócz posiadania otworów była wykonana z materiału dobrze przewodzącego ciepło. Aby zapobiec przymykaniu zaworu z głowicą termostatyczną należy go pozostawić otwartym lub wyjąc poza maskownicę. Innym sposobem będzie wybór takich osłon, które w górnej i dolnej części płyty zakrywającej będą posiadały szczeliny wentylacyjne. Należy także pamiętać, że materiał, z jakiego wykonana jest maskownica powinien być odporny na działanie wysokich temperatur.
Oryginalnie zaprojektowana maskownica na kaloryfer pozwala na ukrycie szpecących elementów i stworzenie dekoracji, która będzie się świetnie komponowała do wystroju wnętrza. Kolor można dobrać do zasłon czy mebli w pomieszczeniu. Mimo wielu wad, zalety zdecydowanie je przewyższają, przez co można wywnioskować, że zastosowanie maskownicy wcale nie jest złym pomysłem.
Widzę zdecydowanie więcej zalet niż minusów takich osłon