Jak zrobić karmnik dla ptaków?
Nadeszła zima. Jak wiemy, nie wszystkie ptaki odleciały z naszego kraju w cieplejsze miejsca, dlatego pomóżmy im! Wybudowanie karmnika dla ptaków to nie tylko sposób na rozrywkę — to też okazanie troski o naszych mniejszych przyjaciół. Ptaki z pewnością odwdzięczą Ci się za pomoc pięknym śpiewem za oknem. Stworzenie karmnika dla ptaków nie jest trudne, a może przynieść Ci dużo satysfakcji. Zaproś do pomocy dzieci, aby nauczyć je praktycznych zajęć i pokazać, że należy dbać o zwierzęta zimą.
Karmnik dla ptaków — sposób na połączenie zabawy i nauki.
Kiedy byliśmy mali, nasi dziadkowie lub ojcowie pokazywali nam tajniki majsterkowania. Niemal każdy ciepły dzień spędzaliśmy na dworze, dlatego przyroda była nam dobrze znana. Czasy uległy zmianie, sposób wychowania dzieci również. Dziś nasze pociechy spędzają większość czasu w domu, przed ekranem telefonu lub komputera. Nie należy uważać tego zjawiska za negatywne — jest to w pełni normalne. Możemy jednak nieco urozmaicić wolny czas naszych dzieci, na przykład tworząc razem z nimi karmnik dla ptaków.
Jak zrobić karmnik dla ptaków?
Wszyscy znamy tradycyjny, drewniany karmnik dla ptaków, zbity z deseczek przez dziadka. Ma on swój ogromny urok. Warto zaangażować dzieci do zbudowania właśnie takiego karmnika. Jeśli jednak Twoje zdolności ze zdolnościami prawdziwego majsterkowicza nie mają zbyt wiele — istnieje wiele innych pomysłów, które możecie razem wykorzystać!
Karmnik ze starego czajnika. Aby zrobić karmnik dla ptaków ze starego czajnika, garnka lub filiżanki wystarczy stopić tłuszcz, ostudzić go i połączony z różnymi ziarnami wlać do naczynia. Tak przygotowany karmnik naprawdę robi wrażenie! Pamiętaj, aby kolory naczynia nie były zbyt krzykliwe – to może odstraszyć ewentualnych zainteresowanych.
Nasiona na nitce. Kobiety — z pewnością pamiętacie, jak robiłyście popularne naszyjniki z jarzębiny. W dokładnie taki sam sposób możecie dzisiaj przygotować razem ze swoimi dziećmi karmnik dla ptaków. Przez suszone warzywa i owoce wystarczy przewlec nitkę i zawiesić taki „naszyjnik” w odpowiednim miejscu. Poza warzywami i owocami możecie wykorzystać też popcorn, jednak należy pamiętać, aby nie był słony.
Karmnik z pomarańczy. Ta propozycja szczególnie przypadła mi do gustu. Dużą pomarańczę należy przekroić na pół i obrać ze skórki tak, aby powstała „miseczka”. Tak stworzoną miseczkę za pomocą nitki i igły zawieszamy na drzewie a do środka wsypujemy ziarna dla ptaków.
Co umieścić w środku?
Ptaki bez naszej pomocy z pewnością dadzą sobie radę — tak stworzyła je natura. Jak jednak wiemy, nie każdy osobnik jest tak samo silny. Niektóre mogą nie przetrwać najtrudniejszych warunków. Jeśli po stworzeniu karmnika dla ptaków zastanawiasz się, co możesz w nim umieścić, sprawdź poniższą listę.
- suchy, pokruszony chleb
- drobna lub gruba kasza
- ryż (najlepiej gotowany)
- płatki owsiane (surowe)
- niesłone, nieprażone orzechy ziemne lub włoskie
- pszenica lub proso
- rodzynki
- jarzębina
- łuskany owiec
- nasiona słonecznika — koniecznie bez dodatku soli!
Gdzie umieścić karmnik dla ptaków?
Wykonanie karmnika dla ptaków i umieszczenie w nim odpowiednich smakołyków to już połowa sukcesu. Na drugą połowę składa się nie mniej ważne umiejscowienie samego karmnika. Z pewnością zastanawiasz się, jakie miejsce będzie najlepsze. Ptaki najlepiej będą czuły się w bezpiecznym miejscu, dlatego karmnik warto umieścić blisko krzewów, najlepiej takich o kłujących gałązkach. Drzewa o drobnych gałązkach także będą idealne. Grube konary lepiej wykluczyć z miejsc branych pod uwagę. Dlaczego? To miejsce łatwo dostępne dla kotów, które mogą skutecznie odstraszać ptaki od karmnika.
Budowa własnego karmnika to mega fun 😀