Gdzie łóżko, a gdzie biurko? Sprawdź, jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym
Nie wystarczy wybrać atrakcyjnych wizualnie mebli do pokoju młodzieżowego. Bardzo ważne znaczenie ma odpowiednie ustawienie elementów wyposażenia. Wpływa bezpośrednio na funkcjonalność pokoju oraz jego estetykę. Jak zaaranżować pokój nastolatka? Podpowiadamy!
Wydziel strefy w pokoju nastolatka
Zanim kupisz meble do pokoju nastolatka, musisz wiedzieć, że przestrzeń dorastającej osoby powinna być podzielona na kilka stref:
- wypoczynkową,
- służącą do nauki,
- rozrywki.
Mając na uwadze taki podział, o wiele łatwiej będzie Ci urządzić pokój swojego dziecka. W pierwszej strefie powinno znaleźć się łóżko młodzieżowe, szafka nocna i m.in. fotel. W strefie nauki nie może zabraknąć przede wszystkim biurka i wygodnego krzesła obrotowego. Jeśli chodzi o część rozrywkową, jej wyposażenie zależy od hobby dziecka i tego, w jaki sposób lubi spędzać czas wolny. Całość powinny dopełniać szafki, regały i inne meble służące do przechowywania. Dzięki nim nastolatkowi będzie łatwiej utrzymać porządek.
Jak ustawić meble w pokoju nastolatka?
Wiesz już, że w przestrzeni kilkunastolatka bardzo ważny jest podział na strefy. O ile w teorii wszystko brzmi świetnie, o tyle przełożenie jej na rzeczywistość sprawia o wiele więcej problemów. Najczęściej rodzice zadają sobie pytania: „gdzie postawić łóżko”, „czy biurko przy oknie będzie się odpowiednio sprawdzało”? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jakie meble umieścić przy oknie?
Urządzanie pokoju zacznijmy od okolicy okna. Bezpośrednio albo na ścianie prostopadłej do niego najlepiej umieścić biurko. Dzięki temu nastolatek zyska dostęp do naturalnego światła. Podczas nauki czy zabawy nie będzie musiał korzystać z dodatkowych lampek, przynajmniej do późnego wieczora. Nieopodal okna warto umieścić także strefę rozrywkową, jeśli wymaga dobrego oświetlenia. Mowa tutaj m.in. o kąciku czytelniczym czy artystycznym.
Jakie elementy wyposażenia ustawić na środku pomieszczenia?
W centralnej części pokoju możesz ustawić wszelkie szafy, regały i półki, czyli elementy wyposażenia służące do przechowywania. Tutaj można również umieścić strefę rozrywkową, jeśli nie wymaga dostępu do naturalnego światła, np. kącik gracza. Oczywiście środek pokoju warto pozostawić wolny. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się uporządkowane i przestronne. Dodatkowo nastolatek zyska miejsce do rozłożenia np. gier planszowych czy maty do ćwiczeń.
Co ustawić w ostatniej części pomieszczenia?
Część pomieszczenia, do której dociera najmniejsza ilość światła, doskonale sprawdza się na strefę wypoczynkową i snu. To właśnie tutaj możesz ustawić łóżko młodzieżowe, fotel, kanapę, sofę czy inne przytulne i wygodne elementy wyposażenia.
Dlatego nie warto ustawiać łóżka obok okna? Hałasy docierające z ulicy, padający deszcz czy rażące poranne słońce mogą zakłócać sen dziecka. Ponadto blisko okna najczęściej zlokalizowany jest grzejnik. To twardy element, w który można się uderzyć. Co więcej, wysusza on powietrze i utrudnia wypoczynek.