Jak dobrze oświetlić i doświetlić każdą przestrzeń w domu – praktyczny poradnik dla wymagających
Na pewno dobre oświetlenie w domu jest niezbędne, bo coraz częściej nasza aktywność w ciągu dnia się wydłuża, a w miesiącach jesienno-zimowym szybko zapadający wzrok uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Rozmieszczenie oświetlenia w domu należy zaplanować na etapie budowy domu, planując wszystkie punkty świetlne. Oczywiście te dodatkowe mogą być podłączone do gniazdek elektrycznych, w związku z tym w pomieszczeniu można zapewnić optymalną ilość światła. Jak doświetlić każdą przestrzeń w domu. Poznajcie praktyczny poradnik.
Jak dobrze oświetlić kuchnię?
Kuchnia to przestrzeń, w której przygotowujemy posiłki i je spożywamy, dlatego należy dobrze doświetlić zarówno kuchenne blaty, jak i stół czy też blat, przy którym domownicy będą spożywać przygotowane dania. Jeżeli chodzi o oświetlenie ogólne kuchni, to można zdecydować się na jedną wiszącą lampę z dwoma czy też trzema źródłami światła. Nad stołem czy blatem może znaleźć się lampa szeregowa z kilkoma kloszami na jednej podstawie. Z kolei nad blatami można umieścić dodatkowe funkcjonalne podświetlenie w postaci wodoodpornych taśm LED. Można wybrać taśmy LED o wysokim poziomie wodoszczelności i pyłoszczelności, a dodatkowo umieścić je w praktycznych profilach przeznaczonych do taśm LED. Jeżeli chodzi o moc świetlną potrzebną do kuchni to oświetlenie ogólne powinno gwarantować natężenia światła w granicach 200-300 lx, natomiast blat roboczy powinien być doświetlony oświetleniem o mocy 500 lx. Dzięki temu nawet przy spędzaniu wielu godzin w kuchni oczy nie będą się męczyć. W tym przypadku istotne znaczenie ma nie tylko moc żarówek LED, ale również barwa światła. Warto wybrać tę neutralną, choć w wysokiej jakości LED-ach czołowych producentów diody o zimnej barwie nie są tak uciążliwe dla wzroku jak tańsze odpowiedniki. Można też pójść na kompromis i zimne ledy wybrać do oświetlenia blatu, a cieplejszą barwę światła do głównej oprawy w kuchni. Blaty można też dobrze podświetlić stosując kinkiety w formie regulowanych reflektorków. Odpowiednie oprawy do kuchni znajdziecie w sklepie z oświetleniem iluve.com. Co ważne, dopasujecie je do konkretnej aranżacji – skandynawskiej, industrialnej czy też rustykalnej.
Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się do salonu?
Salon jest tym miejscem, w którym chętnie spędzamy czas, relaksując się. Powinno być odpowiednio oświetlone, by zapewniać komfort użytkowania każdej strefy. Jak zatem dobrze oświetlić salon? Na pewno na środku może znaleźć się duża lampa wisząca albo żyrandol. Jeśli w salonie strefa rozrywki znajduje się z jednej strony, a z drugiej część jadalniana. To nad tą pierwszą można wykonać sufit podwieszany i wyposażyć go w minimalistyczny plafon z reflektorkami. Z kolei nad stołem warto umieścić lampę złożoną z kilku opraw na jednej podstawie, ułożonych w rzędzie. Oświetlenie ogólne do salonu powinno mieć natężenie od 100-200 lx. Z kolei, gdy w salonie znajduje się kącik komputerowy, to należy w nim zapewnić oświetlenie o natężeniu od 500 do 750 lx. Z kolei oświetlenie miejsca do czytania powinno gwarantować strumień świetlny o mocy od 300 do 500 lx. Do salonu warto wybrać ciepłe oświetlenie. W sklepie z lampami znajdziecie oprawy pasujące do aranżacji wnętrza. Dużą wygodą jest zakup opraw z wbudowanymi źródłami światła LED wysokiej jakości od renomowanych producentów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do łazienki?
Wybierając oświetlenie do łazienki, należy zwrócić uwagę na to, by było to oświetlenie o stopniu ochrony IP 44. Dzięki temu oprawa i źródło światła będą odporne na warunki podwyższonej wilgotności. Najlepiej oświetlonym miejscem w łazience powinna być strefa umywalkowa do niej można wybrać kinkiety nad dużymi lustrami o minimalistycznej linearnej formie, które dobrze doświetlą strefę i ułatwią codzienną pielęgnację, golenie czy wykonywanie makijażu. Oświetlenie lustra optymalne do łazienki powinno mieć natężenie od 300 do 500 lx. Z kolei oświetlenie ogólne nie musi być tak mocne i wystarczy od 100 do 300 lx.
Jak zwiększyć funkcjonalność gabinetu poprzez dobór oświetlenia?
Moc świetlna powinna być dobrana nie tylko do rodzaju pomieszczenia, ale i jego powierzchni użytkowej. Na jeden metr kwadratowy powinno przypadać 5-6 W LED. Dotyczy to także gabinetu. Już wiecie, że do oświetlenia strefy komputerowej, podobnie jak lustra w salonie czy blatu w kuchni potrzeba natężenia LED wynoszącego przynajmniej 500 lx. Warto zastosować też oświetlenie ogólne. Świetnie sprawdzą się minimalistyczne plafony.